O euru

Euro (symbol €, měnový kód ISO 4217: EUR) je měna eurozóny v Evropské unii. Spolu s dolarem (USD) se jedná o jednu z nejdůležitějších měn světa. V devizových rezervách připadá na euro 26,5 % (na americký dolaru připadá 64 %). Měnová politika eurozóny je prováděna Evropskou centrální bankou ve Frankfurtu nad Mohanem.

Kde euro platí
Platí celkem v 16 z 27 států Evropské unie (těchto 16 států tvoří eurozónu) a v dalších zemích mimo EU používají euro na základě dohod s Evropskou unií (jedná se o Monako, San Marino, Vatikán, francouzská zámořská společenství – Mayotte, Saint-Pierre a Miquelon, Andorru, Černou Horu a Kosovo).

Euro Mapa Evropy, jednotlivé barvy znázorňují:

modrá - státy mající euro a jsou v EU, fialová - státy mající euro a nejsou v EU, oranžová - státy v EU připravující se na přechod (v ERM II), čerevená - státy v EU bez eura

Větší obrázek - po kliknutí se Vám obrázek zvětší

Zdroj: WikipediaHistorie eura
Euro platí jako kreditní peníze od 1. ledna 1999 a 1. ledna 2002 bylo zavedeno jako hotovostní peníze. Nahradilo tak dřívější měnu v příslušných státech.

Euro v českém jazyce
Euro je slovo ohebné, středního rodu, skloňované standardně podle vzoru město. Cent (eurocent) je slovo ohebné, mužského rodu a skloňuje se podle vzoru hrad. Píše se s malým počátečním písmenem. Jako zkratka se používá Eur (obdoba Kč).

Jednotné číslo:
euro (1. pád)
eura (2. pád)
euru (3. pád)
euro (4. pád)
euru (6. pád)
eurem (7. pád)
Množné číslo:
eura (1. pád)
eur (2. pád)
eurům (3. pád)
eura (4. pád)
eurech (6. pád)
eury (7. pád)

Zdroje: Wikipedia

Zdroje: Ecb.int, Wikipedia | Počasí, Wetter, Meteoradar, Paříž, Mallorca